Każdy człowiek odgrywa rolę
w życiu dziecka
Staje się odpowiedzialny i za
jego rozwój i za wychowanie
Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole

Dzisiaj jest 0, 28 Lutego 2021r. Imieniny: Romana, Makarego
Mini ZOO Drukuj
Przedszkole im. Czesława Janczarskiego w Sławie jest prawdopodobnie jedyną placówką w Polsce, w której założono mały ogród zoologiczny. W odpowiednio zorganizowanych warunkach zamieszkują różne gatunki zwierząt. W pięknych klatkach żyją papugi, zeberki, króliki, świnki morskie, chomiki .
W akwariach pływają ryby, w specjalnie wybudowanym basenie z wodospadem można zaobserwować żółwia wodnego, nazywanego przez dzieci Maksem. Mamy również piękny ogród podziwiany przez mieszkańców Sławy i turystów. W wolierze zamieszkują bażanty, przepiórki, kurki liliputki, perliczki, gołębie, gęsi i kaczki.
W czasie wakacji wiele z nich doczekało się potomstwa. W naszych warunkach na świat  wykluły się : małe 

perliczki, kurki liliputki oraz przepiórki. Oprócz tego wolierę zamieszkały dzikie gęsi oraz kaczki. W przedszkolnym budynku w tzw. "Mini ZOO" wykluło się: 1 zeberka, 6 papug nimf. Oprócz powiększonej liczby zwierząt pojawiły się całkiem nowe : wiewiórki amerykańskie ,ślimaki, kotki oraz częstym gościem  jest pies "Ruda".

 
Wśród dzieci, pracowników przedszkola oraz rodziców można zauważyć prawdziwych pasjonatów przyrody, którzy systematycznie przynoszą pokarm, pomagają przy sprzątaniu klatek i dokarmiają zwierzęta. W oparciu o kontakt dzieci ze zwierzętami prowadzimy zaplanowaną pracę edukacyjno- wychowawczą. Dzieci na co dzień pełnią dyżury przy zwierzętach, poznają nazwy zwierząt oraz ich charakterystyczne cechy, rozwijają swoje zainteresowania, poszerzają swoja wiedzę i umiejętności.

Dzieci z grup starszych opracowały kodeks zachowania się przy zwierzętach, który stosują w praktyce. Na potrzeby tego typu przedszkola opracowana została innowacja pedagogiczna pt.: "Jestem Przyjacielem Zwierząt".      

Dyrektor przedszkola systematycznie wzbogaca naszą bazę o nowe okazy, literaturę o treściach przyrodniczych i sprzęt badawczy. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami i przyrodą systematycznie rozbudzamy w naszych przedszkolakach zainteresowania przyrodnicze, potrzebę bezpośredniego kontaktowania się z nią, a dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych i zdrowotnych, to rodzaj wczesnej terapii . Dziecko od najmłodszych lat powinno zbliżać się do świata przyrody, wówczas pojęcia takie jak: "Jestem przyjacielem zwierząt", "Czuję się odpowiedzialny za przyrodę", "Chcę wiedzieć, dlaczego jestem częścią przyrody?", nie są im obce i stanowią solidny fundament do wyrażania w przyszłości indywidualnych emocji w kontaktach z ludźmi, przyrodą i zwierzętami.